KİMSİN SEN YOKSA İNSAN MI?

//KİMSİN SEN YOKSA İNSAN MI?

KİMSİN SEN YOKSA İNSAN MI?

Varlık olabilmek varlığını hissetmek ya da kısacası var olabilmek. Merhabalar diyerek bu yazıya başlamak değil bütün marifet NEDİR O ZAMAN MARİFET? Marifetin içinde yer alan unsurlarda olabilmek. Bilmece gibi oldu ama çözene bilmece armağandır bu hayatı anlamak.

Milyarlarca yıl önce yüce Allah evrende şu anda üzerinde canlıların ve bu canlılar arasında insanların da yer aldığı bu cennet dünyayı yarattı.

Ve milyarlarca yıl sonra şimdiki zaman yaratıldıkların içinde en akıllısı ve bir o kadarda en canisi ya da acımasızı mı desem artık herkes kendine göre bir isim versin insanoğlu.

Mutlu bir günde yüzüne baktığım insanın mutsuz bir günümde yüzüme bakmasını isterim doğal olarak sizlerde istersiniz sanırım.

Ama sanmakla olmuyor bu işler tam tersi oluyor mutsuzluğunuza sevinenler çok bu devirde. Başarınıza toplum önünde alkış tutanlar karanlıkta küfür yağdıranlar devri bu zaman.

Günümüzde şarkılarda bile yer almış yat kalk yat kalk ve devamı tabi ki bunlarda saklı insanoğlu.

Şükürler olsun ki bir derdim yok alkışlanma isteğim ise hiç yok. Kişi aynada gördüğünün yansımasıdır derler, şükür aynaya bakmasını hiç sevmem. Ben insanın gözünün içine bakarım ve karşımda ki gözümün içine gerçekten bakabiliyor mu diye amenna bakabiliyorsa işte niçin aynaya bakmasını sevmediğimi siz anlayın. Çünkü karşımdaki benim aynam unutmadan camı kırık aynaları da hiç sevmem adamın gözü parlayacak cinlikten değil,  sevgiden ve ruhundaki saklı kalmış güzelliklerden parlaması gerekiyor.

İnsan toplumsal olan bir varlıktır. Toplumun var olması demektir. Çok boyutlu üreten tüketen icat eden, yapan, yıkan yok eden guruplar halinde yaşayan varlıktır. Toplumsal yaşamayan kendini boşlukta hisseder. Gruplar halinde bir birine ihtiyaç duymaktadır. İnsanın düşünce yeteneğiyle içgüdü yapısı öbür canlılara uymaz yüce Mevla diyor ki biz insanları boylu poslu yaratıp yücenin yücesi kıldık.

Şimdi ne mutlu insanım diyene o zaman.

Uzunda olsa kısada, roman sonun da biter. Bir film gibi bir tiyatro sahnesinde sergilenen oyun gibi. Sonu olmayan sonsuzluk içinde yer almak ancak bu fani dünya da yaşadıklarımız yaptıklarımız ve mükâfatını iyi ya da kötü olarak alacağımız öbür dünyada mevcuttur. Çünkü sonsuzluk orasıdır. Bakıp ta yeşili görmek lazım. Bakıp ta denizi seyre dalmak lazım. Zaman zaman bir sandala binip kürek çekmek lazım. Kıskançlık yerine sevgi tohumları atmak lazım toprağa, yeşermesini görmeleri lazım gelecek nesillerin. Yok etmemek lazım düzeni barışı sağlamak lazım insanca yaşayabilmek için. Hayatı sevmek lazım bir daha elde edemeyeceğimiz geçmişi hatırlamak için.  Bazen yüreklere su serpmek lazım serinleyebilmek, alın teriyle kazanılmış değerleri korumak için. Sevgiye inanmak küsmemek lazım hemen dostluğu yaşatabilmek için. Sende fazlası varsa sokağa çöp olarak atmamak için başkalarıyla paylaşmak lazım. Koklamak lazım tenin kokusunu ayırt etmek için diğerlerinden o nu ne kadar çok sevdiğini.

Sevmek kadar sevilmek te lazım terazide tartabilmek ve dengeye oturtabilmek için insan ilişkilerini. Sadece kendi türünü değil diğer canlı varlıkları da sevmek lazım bu dünyanın onlara da ait olduğunu anlamak için.

Gönül çelen değil, gönül almak lazım bazen hatalarının af olabilmesi için.

Baktığımda bazen melekler görüyorum etrafım da.

Baktığımda bazen ise şeytanlar var sağımda solumda.

Onun için zaman zaman soruyorum Kimsin sen yoksa insan mı?

Cevabını alabildiğim zaman insan oluğumu hissediyorum ve karşımdakinin de insan olduğunu görebiliyorum.

O zaman siz değerli insanlar sevgiyle anılın saygıyla insan olarak kalmaya devam edin.

Görüşmek üzere

Erez EĞİLMEZ

2016-12-08T12:42:49+00:00