EREZ EĞİLMEZ’DEN BİR AVUÇ SEVGİ

//EREZ EĞİLMEZ’DEN BİR AVUÇ SEVGİ

EREZ EĞİLMEZ’DEN BİR AVUÇ SEVGİ

Merhabalar yine sizlerle beraberiz bildiğiniz üzere şubat ayı dünyada milyonlarca insan için çok önemli neden mi? 14 Şubatta ondan KOSKOCA 24 saat ve tek bir gün SEVGİLİLER GÜNÜ yeterde artar demiyorum tabi ki yetmez ama günümüz dünyasında yetiyor sanırım.

Sizlere bir avuç sevgi vermeden önce 14 Şubat nereden geliyor kısaca anlatıyım.

3. yüzyılda Roma İmparatoru II. Claudius her erkeğin asker olmasını istiyordu. Her erkeğin asker olmasını sağlamak için tüm imparatorlukta evliliği yasaklamıştı. II. Claudius imparatorlukta Hristiyanlığı da yasaklamış ve Hristiyanlar için ölüm emri çıkarmıştı.

Bu emre uymayanlar arasında sonradan aziz olarak anılacak olan Valentinus vardı. Valentius Hristiyan olduğu için yakalanmış ve hapse atılmıştı. Hapishane gardiyanlarından biri Hristiyanlar arasında anlatılan mucizelere inanarak kardeşi olan doğuştan gözleri görmeyen Julia’yı, gözlerini açabilir umuduyla Valentinus’un yanına gizlice getirdi. Julia zeki ve güzel bir kızdır. Valentinus’u ziyaretleri sayesinde roma tarihi, doğa ve Hristiyanlık konularında pek çok şey öğrenir. Bu ziyaretlerden birinde Julia sorar:

– “Valentinus, Tanrı gerçekten dualarımızı duyar mı? Her sabah ve her gece ne için dua ettiğimi biliyormusun? Görebilmek için dua ediyorum, senin bana anlattıklarını görmeyi çok istiyorum.”

Valentinus;

– “Tanrı bizim için en iyi olanı yapar, yeter ki buna inanalım.”

Beraberce duaya başlarlar. Birden hücrenin içerisi altın renkli bir ışıkla aydınlanır ve Julia haykırır;- “Valentinus, görüyorum, görüyorum.”

Ertesi gün Valentinus’un ölüm emri gelir, Aziz Julia’ya son bir not yazar, Tanrı’ya hep yakın olmasını öğütler ve notun altını “Senin Valentine’ından” diye imzalar. Mektup, ertesi gün Julia’ya ulaşır, o günün tarihi 14 Şubat 270’dir.

Aradan 226 yıl geçtikten sonra Vatikan, Valentin’e “aziz” ünvanı vermiş. Valentin’in ölüm günü, böylece Sevgililer Günü olmuştur.

Gününün duyulmasını ve çoğu insan tarafından kutlanmasını sağlayan şey Massachusetts?den Esther Howland ilk sevgililer günü kartını basmasıyla oldu.

1847 yılında dantel süslemeli kartları seri halinde üretip, babasının kırtasiye dükkânında satmaya başladı. Kartları o kadar çok beğenildi ki ticari hayatında iyi iş yaparak zengin emekli oldu.

Gel gelelim o gün bugündür dünyada 14 Şubat sevgililer günü olarak kutlanmaya başladı.

İşte böyle sevgili okuyucularım

Aşk’la baş edecek gücünüz yoksa bu yolda gerçekten yürümeye kalmayacaksınız ve sizin yüzünüzden de kimsenin canını yakmayacaksınız. Unutmayın aşk hassastır, aşk kırılgan bir porselen vazo gibidir yanlışlıkla bile düşse paramparça olur.

Acaba insanın kime, kimlere karşı sevgisi olmalı ve vardır. Elbette öncelikle kendini yaratana karşı büyük bir sevgisi olmalıdır. İnsan Rabbini bilecek, tanıyacak, O’nun kendisinden beklediği kulluk görevlerini yapacaktır ve onu çok sevecektir. En yakınında ailesi, onlardan hemen sonra diğer insanları sevecektir. İşte o zaman sevgi yani gerçek sevgi ortaya çıkar. Sevgi, sevmek, âşık olmak bir insan için en kutsal hazinedir. Çünkü bu kutsal hazine sayesinde bu fani dünya ancak ve ancak cennet olabilir. Onun için sevgili dostlar sadece bir günde değil yani 14 Şubatta değil Seviyorsan; bugün sor bugün ara, yarına; kim öle kim kala. Çocuk sorar; Baba senin hiç sevgilin oldu mu? Babanın cevabı; Tek sevgilim oldu “Allah”. Ya annem? Baba gülümser; O bana sevgilimin hediyesi.

Sevdiklerinize zaman ayırın, yoksa zaman sizi sevdiklerinizden ayırır. Güzel bir gülü, güzel bir geceyi, güzel bir dostu herkes ister. Önemli olan gülü dikeniyle, geceyi gizemiyle, dostu tüm derdiyle sevebilmektir. Çıkarsızca ruhunuzun derinliğinden gelen o eşi benzeri olmayan sevgiyle. Sevgili dostlar bilir misiniz? Mutlu insanlar; her şeyin en iyisine sahip olanlar değil, sahip olduklarını kaybetmeyecek kadar çok sevenlerdir. Tabi yine günümüzde çok sevmek değer biçilen bir olgumu orası da muamma. Bazen çok önemsiz olarak gördüğümüz şeyleri önemli olduğu halde isteksiz yapıyoruz içimizde olan sevgiyi de böylece yok ediyoruz oysaki her yaptığımız işte her söylediğimiz sözde bir avuç sevgi olsa hayatımızda kim bilir neler değişir.

Onun için sevgiyi, sevmeyi, sevilenleri ve sevgiliyi bir güne sığdırmayın anımsaması 14 Şubat olsun ama sürmesi bir ömür boyu.

Şimdi tutun sevdiklerinizin ve sevdiğinizin elini, gözlerini içinde bakın ve avuçlarının içine bir tutam sevgi koyarak SENİ SEVİYORUM AMA SADECE 14 ŞUBATTA değil bir ömür boyu deyin.

Sevgi kalplerinizi saygı ömrünüzü süslesin

Kalın sağlıcakla Görüşmek üzere

Erez EĞİLMEZ

2016-12-08T12:37:12+00:00