BUNLARI YAPTIN MI KRAL SENSİN

//BUNLARI YAPTIN MI KRAL SENSİN

BUNLARI YAPTIN MI KRAL SENSİN

Cesaret, onur, haysiyet, hakkaniyet, şeref, namus, erdem: Evet, bu gibi kavramlar geçmişte insan için yaşamı doğru kılan en büyük hayati unsurlardan sayılır. Padişahlar, Krallar, Sultanlar ve yüce bilge kişiler yaşamlarını bu kavramlar üzerine kurar. Ve yönetimi altındaki uluslara da bu hissiyatla davranır ve hükmettiği topraklarda da bu unsurları her ne pahasına olsun korurlardı. Tabi ki istisnalar hariç demek daha doğru olur.

Şimdi ye dönelim evet bu güne. Ben insanlar için ne diyorum biliyor musunuz? Silemezsin, Yok sayamazsın, Kaçamazsın, Olduğun insan değilsin. Doğduğun insansın ve bu kalıtsallık yok edilemez. Evet, birazcık geriye dönerek bu cümleleri bir kez daha okuyun ne demek istediğimi gayet iyi anlayacaksınız şimdilerde kendilerini ey Kral sananlar.

Kralım çok yaşa,

Kralım ömrün uzun olsun,

Kralım emret sen ne dersen yaparız,

Kralım öl de ölelim.

Ölelim de neden niçin sordunuz mu hiç bunları kendinize burada gülümsüyorum çünkü kendinize sormayacaksınız bunları kralınıza sordunuz mu? Daha doğrusu cesaret edip sorabildiniz mi? Pek soru işaretli bir cümle oldu ama cevabını ben vereyim sizin yerinize soramadınız çünkü soramazsınız. Haşa krala soru sormak ne kelime cesaret edip yanına bile yaklaşamazsınız çünkü o Kral.

İnsanlar işlerini yapma görevlerini yerine getirme noktasında maalesef çok başarılı olamıyorlar. Çevreyi temiz tutma, ormanlara sahip çıkma, doğal kaynakları ekonomik kullanma, fidan dikme, gıda israfını önleme, eğitimli insan sayısını arttırma, evet insanların tek başına yapamayacağı bazı görevler vardır. Bunları da toplumun her kesiminin sahiplenmesi sayesinde başarıya ulaşacak unsurlar arasında sayabiliriz bunları yapmak için Kraldan korkmamak gerekir bazen de Kraldan izin almamak. Günümüz dünyasında insanların bireyselleştiği bir gerçektir. ‘’Kralı koruyun’’ sözü toplumda hangi aşamalara varıldığının açıkça bir göstergesidir. Ancak iyi düşünüldüğünde bu söz doğru bir söz değildir gerçek Kral olmayanlar için. Bu söz fırsatçılığı ve çıkarcılığı tetiklemektedir. Toplumsal dokuların güçlü olabilmesi için etik değerlerin bütün katmanlarda tesis edilmesi gerekir. Unutmayın ki Ahlaki değerler, birlikte yaşandığı zaman toplumun otokontrol sistemi harekete geçer. Toplumsal refleksler hatalara engel olur. İşte bizim yapmamız gereken Kralım sen çok yaşa derken biryandan da ahlaki ve toplumsal değerleri insanların gönüllerine ilmek ilmek işlemek olacaktır. Kolay bir görev olmadığını biliyorum ama siz yine de nasıl gökyüzündeki bütün yıldızları kolay olamayacağını bile bile sayamayacağınız gibi bıkmadan usanmadan sayabilirsiniz gün gelirde küçük prense rast gelebileceğiniz gibi.

Fransız yazar ve pilot ANTOINE DE SAINT-EXUPERY ‘NIN en ünlü romanı Küçük Prens de olduğu gibi yaşam sevgi ve aşk hakkında derin kavramlar içeren küçük bir çocuğun gözünden bu dünyayı görebilmek Bunları Yaptın Mı Kral Sensin kavramında bizleri ayırabilir.

Sevgili dostlarım bilmem sizler Küçük Prensi okudunuz mu ama okumadıysanız da okuyun derim. Dünya çapında çok okunan ve çok sevilen bu kitabın yazarı ANTOINE DE SAINT-EXUPERY, kitabı yazdıktan 6 yıl sonra LE PETIT PRINCEadlı bir uçakla keşif uçuşu yaparken Akdeniz üzerinde kaybolur ve bir daha kendisinden haber alınamaz. Hayat işte böyle değişik olgular ve gerçekler içinde bizleri sınayan ama eninde sonunda yazımın en başında saydığım kavramları bize kazandıran uzunca ama derine indiğimizde kısacık bir yoldur.

Belki toplumsal çalışmalarımızın neticesinde toplumun tümünün değiştiğini göremeyiz. Ama daha iyi yaşamasına yardımcı olduğumuz insanlar mutlaka olacaktır. Öncelikle kendi hayatımızda ahlaki değerleri yaşayabilirsek, çevremizdeki insanlarında ahlaki olgunluğa erişmesine yardımcı oluruz.

İşte bunları yaptın mı Kral Sensindir.

Sevgiyle yolunuz aydınlık ola, Saygımla hürmetim sonsuzluğa.

Kendini Kral sananlara ita fen yazılmıştır.

Erez EGILMEZ

2017-11-06T12:26:51+00:00