BEN, SEN, O, BİZ, SİZ, ONLAR

//BEN, SEN, O, BİZ, SİZ, ONLAR

BEN, SEN, O, BİZ, SİZ, ONLAR

Her gün değişen bir çember içerisinde dönüp duruyormuyuz acaba ? Nedir olası değişkenliğimiz, dün başka düşünürken bugün tam tersini uygulamak yada yarın bugün verdiğimiz kararı değiştirmek. İnsan olmanı verdiği özellikleri değişkenlik üzerine kurup hayatı mutlu kılıcağımıza egolarımızı ortaya koyarak, hem kendimizi hemde diğer fertleri huzursuz kılmak. Bumudur mertlik , bumudur sana inananların yolunda giderken, birde bakmışın bambaşka biri olup çıkmışın ortaya banane ya herkez kendi yoluna git dercesine.

İnsanlık tarihinde temel insan hakları ile ahlaki değerlerin bu ölçüde geniş alanlı olarak çatıştığı bir dönem olmamıştır sanırım. Önce kendimizi sevmeyi öğrenmek zorundayız ,eğer birgün gerçekden kendimiz olmayı öğrenirsek ozaman geriye kalan diğerlerinin de insan olduğunu bize benzediğini öğreneceğiz. İşde en büyük meziyette burda yatıyor . Karşımızdakini kendimiz gibimi görmek ,istediğimiz gibimi görmek yoksa gerçekden insan olarakmı algılamak . Unutmadan söyliyim ‘’algılamak’’ meziyetlerin en büyügü ve en değerlisidir. Kaybolan değerlere gelince eskimişse ve kullanılamıyacak durumdaysa vede artık işe yaramıyorsa kaybolsun o değerler yerine yeni değerler konulabilir. İnsanlar kendi düzenlerini bir şekilde tekrar koruyorlar en azından hala vicdan diye bir etik var bu doğruyu bulmalarında onlara yardımcı oluyor.

Yaşam insanın kendisinde başlar . Sonra yakın çevresine sonrada umuma yayılır.Önce kendi tertip, düzen, saygı,sevgi gibi donanımlarını takınacak insan, sonra ortama çıkıp yaşantısını devam ettirecek . İyiyse iyi şeyler görür, kötüyse kötü şeyler bu bir döngüdür atalarımız ne demiş ; su testisi su yolunda kırılır.

İnsanlar günümüzde egosunu besleyen zevklerin peşinden koşmaya başlayınca mutluluğu yakalayamamaya başladılar. Tanıdığım okadar çok kişi varki kendi olmaktan çıkıp hedefleri doğrultusundan çıkıp kolay yoldan birçok şeye sahip olmak istiyen ama sonunda başaramıyarak mutsuz olan. Modernnizimin mutluluk tanımı yanlış bu tanımda somut değil soyut şeyler olmalıdır. Bugün değil gelecekde yaşlandığımızda nasıl anılmak istiyorsak şimdiden onun çabasını vermeliyiz gerçekler üzerine içine sevgiyide katarak hedeflerimize emin adımlarla yürümeliyiz. Onun için gereken programları bilgisayarlarımıza değil lütfen beyinlerimize yazalımki ileride şöle bir geçmişimize baktığımızda hem vicdanımız hemde anılarımız rahat ve mutlu görünebilir olsun. Her erkekte ve kadında kendini rüyada zannedip gerçeği buldum ,mutlu oldum lafları, aslında yeni bir uykuya dalışın göstergesidir. Ama unutulmaması gerekirki o uykuda elbet bitecektir ve acı çektirdiği günleri daha doğruysa kendi tabiriylr rüyaları aynen uyandığında yaşanmış olacaktır.

Hayatmı yoksa insanlarmı kalleş bunu hiçbirzaman öğrenemiyeceğim galiba. Ama öğrendiğim birşey varki,insanlar gerçekden vicdansız olup çıktılar,dostluklar ,arkadaşlıklar sevgi ve aşklar YALANDAN başka birşey değil. Senin mutlu olmanı dilerler hepbirağızdan ama umrunda olmadıkları en önemli şey insana karşı son vicdani sözleridir. Ve bunun karşısında düşünür olur insan kılıçmı daha keskindir yoksa haksız yere bir insan ardından söylenmiş yalan sözlermi. Ben ,Sen ,O, Biz ,Siz, Onlar hiç farketmez.

Benliğiniz sevgiyle dolsun , kalpleriniz sevgiyle

Saygılarımla

Erez EGILMEZ

2017-11-06T12:33:38+00:00