AYNAYA BAKMASINI ÖĞRENMEK

//AYNAYA BAKMASINI ÖĞRENMEK

AYNAYA BAKMASINI ÖĞRENMEK

Birçoğumuz doğuştan yeteneklidir dahi doğar birçoğumuz sonradan öğrenme yeteneğine sahip ve birçoğumuzda geliriz ve gideriz bu dünyadan bakar fakat anlamaz misali.
Güneşin doğuşunu ve batışını doğduğumuzdan itibaren görebiliriz ama güneşin kalben doğuşu ve gün batımını anlamamız ruhumuza benimsememiz uzun sürer. Çünkü bu bir görmeden çok hissetmekle alakalıdır. Sevmek ve sevilmek dünyanın en büyük hediyesidir insana tanrı tarafından verilen. Ama bu kavramı kaç kişi anlıyor orası şüphe dolu. Sevildikleri zaman halk arasında bir tabir vardır o kelimeyi yazmayım yerine başka bir şey kullanayım evet sevildikleri zaman insanların bir yerleri kalkar. Nasıl ezikler aslında. Ezikliklerini de ispat etmek istercesine her dakika türlü manevralarla farklı girişimlere giriyorlar. Sabahları aynaya bakıyorlar tatbikîde aynada kendi görüntülerini görüyorlar da ama gördükleri kendi görüntülerimi o yine şüpheli. Çünkü kendilerini göremez o zavallılar maymunudurlar çünkü kalkmıştır bir yerleri ama zamanı gelince aynaya yine bakarlar bu seferde ne görsünler amanım resimlerdeki yüzleri farklı aynada kendi gördüğü yüzleri farklı, bin bir surat olup çıkmışlar. Bu tiplerde suna dikkat ettim. İletişim güzel, ortam güzel, elemanlar güzel ama bir şey var ki eksik: Karşıdan gelen samimiyet. İşte onu da kandırılmışlığın rüzgârına kaptırdım sandıkları esasında çok iyi anlıyor adam olmak aynaya bakınca kendini kral görmekle olamıyor. Kadın olmak aynaya bakınca kendini prenses olarak görmekle olamıyor ne yazık ki. Kişiler kişilere şunu demeye başladı, Çok akıllısın sen dimi. Sen merak etme aklım bana da size de yeter demeye başladım bende ve deyip gülümsemeye. Tekle yetinmemeye alışan çokla yetinmeme yede alışır ve ne olur biliyor musunuz çokla da yetinemez olur geçer aynanın karşısına ben kimim diye sorar işte o zaman iş işten geçmiştir. Çünkü her ne olursan ol zavallı olup çıkmışındır.
Paran kadar konuş derler bense paranı al tuvalet kâğıdı yap derim böyle tiplere diyemeyenlerde öyle kişilerle birlikte aynaya bakıp dururlar.
İyi insanlar kendini iyi sanan bizler Köpeklere benzeriz biz aslında. Köpek kadar sever, köpek kadar sadık kalır ve köpek kadar iyi koku alırız. Hele de bu koku çakma parfümse ne demem gerekiyor burada gülüyorum nedense.

Erkek yoldan sapmak istemese sittin sene sapmaz. Ama sapmak isterse de öyle bir sapar ki işte o erkek aynaya bakıp ta kendini göremeyenlerdendir. Kadına gelince koca peşinde mi para peşinde mi şan şöhret peşin demi oldukları belli değildir istisnalar hariç tabi öyle kadınların eli öpülesi ruhlarımızda sittin sene yaşatılması gerekir analarımız gibi. Ayrıca kadın milleti erkeği harbi vezir de eder rezil de. Bir erkeğin zayıf halkasını bulunca o halkaya halka takmak, onu padişah torunu yapmak ya da burnuna halka takmak demektir. “Sen dünyanın en yakışıklı ve en seksi erkeğisin deyince künefe peyniri gibi eriyip süner bu erkekler ve hemen aynaya bakarlar kaş göz vay be ben neymişim ya bunu diyen erkeği aldatan kadınlar onlarda aynaya bakınca saçlarını sağa sola ve dilleriyle dişlerine yapışan kırmızı rujlarını düzelterek sadece aynaya gülümserler. Benden uzak gözden ırak olsun bu tipler işim olmaz sizlerle.
Sonuç ne oluyor biliyor musunuz güzel kalpli dostlarım: İnsan kafasının içindekileri çıkaramadıktan sonra bir yerlere gitmenin ne önemi var. Sorun bizimle beraber oradan oraya sürüklenir durur.
Ve bütün bunlardan sonra evet bende aynaya bakarım hatta aynaya bakmasını da çok severim. Sabah uyandığımda o çirkin yüzümle aynaya bakar bir göz kırpar elimi yüzümü yıkar güne merhaba derim aynaya baktığımda neysem oyumdur ve cesareti varsa insanların kalpleri güzelse onlarla da aynaya bakmayı çok severim birlikte aynı yöne çünkü ayna asala yalan söylemez sadece yere düştü mü kırılır ve tuzla buz olur.
Aynaya bakmadan önce kendine bakacaksın ey insanoğlu sonra aynaya çünkü senin gerçek boyunun ölçüsünü ayna alır alamaz ise zaten parçalanır kırılır ve yok olur sende ayna ayana dolaşırsın kendine bakmak için.
Umarım her aynaya baktığınızda beni hatırlarsınız.

Sevgiyle kalın saygıyla davranın
Erez EGILMEZ

2017-11-06T12:18:07+00:00